©

Pagaidu aizsardzība pret pelējumu un zilumu

Apaļas koksnes un zāģmateriālu pagaidu aizsardzība

©

Svaiga koksne - pelējuma un sēnīšu paradīze

Pašreizējā DIN 68800 koksnes aizsardzībā tiek ņemtas vērā koksni iznīcinošās sēnes (pūšanās) attiecībā uz varbūtību, ka tās varētu inficēties ar sēnēm.
Bet kā ar sēnītēm, kuras neiznīcina koksni, bet var izraisīt neizskatīgu krāsas maiņu vai pat neizskatīgu un neveselīgu augšanu? Šeit domātas ziluma un pelējuma sēnītes. DIN 68800 1. daļas 1. punkta piemērošanas jomā raksta: "Šajā standartā nav apskatīta apaļkoksnes un zāģmateriālu pagaidu aizsardzība pēc griešanas pret koksni iekrāsojošām sēnītēm, ieskaitot glabāšanu pirms apstrādes."

Interesanti fakti par pelējumu

Pelējums var veidoties arī uz sausas koksnes, ja uz virsmas ir paaugstināts mitruma līmenis paaugstināta gaisa mitruma vai ēkas mitruma dēļ. Instrukcijas, kā izvairīties no pelējuma, satur,
piemēram, DGfH brošūra “Pelējuma invāzijas novēršana uz krāsas virsmām ārpusē”.

Tāpēc pelējuma sēnītēm nav vajadzīgs augsts mitruma līmenis koksnē, kā mēs to zinām par puvi, bet ir pietiekams augsts relatīvais gaisa mitrums vidē. Tas automātiski noved pie mitruma palielināšanās uz koksnes virsmas. Tas var atvērt pelējumam durvis. Piemēram, tehniski žāvēti kokmateriāli (ieskaitot līmes konstrukcijas, jumta joslas) tiek iebūvēti ar koksnes mitruma saturu 15%.

Ticot tehniskai žūšanai, daži cilvēki neizmanto preventīvu ķīmisku aizsardzību pret kukaiņiem un puves sēnītēm. Turpmākie seguma un iekšējā apmetuma darbi jaunajās ēkās rada pārmērīgu relatīvo mitrumu, un koksnes virsmas kā organiskas vielas ir lielisks substrāts pelējuma augšanai.

Ja kādai būvei ir trūkumi (pelējuma uzbrukums šo faktu izpilda), būves konstruktors ar to saskaras. Tomēr cēloņsakarībai ar citu darbu ietekmi (piemēram, seguma uzklāšana) ir sekundāra nozīme.

©

Ko jūs varat darīt?

Profilakse ir labāka nekā klusums pieņemšanas laikā. Īslaicīga aizsardzība pret zilumu un pelējumu ir reāla iespēja. Adolit BS 3 piedāvā pagaidu (= īslaicīgu) aizsardzību pret sēnīšu grupām. Šis produkts ir reģistrēts Federālajā darba drošības un veselības aizsardzības institūtā (BAuA) ar numuru N-57877, un tāpēc tas ir nopērkams. Apstrāde tiek veikta iegremdēšanas procesā ar pielietojuma koncentrāciju līdz 3% (precīzu specifikāciju nosaka pielietošanas tehnoloģija).
Neļaujiet būvlaukumiem kļūt par juristu kaujas arēnām. Izvairieties!