Uzbriešanas ierobežošana

Materiāla uzbriešanas ierobežošana, lai aizkavētu sadēdēšanas procesu

Daudzi dabīgā akmens veidi satur mālainus minerālus, kam piemīt uzbriešanas spēja. Lielākoties tie ir slāņaini silikāti, kas uzbūves ziņā līdzinās grāmatai. Pat tad, ja mitruma daudzums nav liels, tie spēj uzkrāt un atdot ūdeni, pateicoties elektroķīmiskai „magnētiskajai” iedarbībai, kas notiek starp „grāmatas lapām” jeb materiāla slāņiem.

Šajā procesā slāņi pa vairākiem kopā mitruma klātbūtnē tiek atvilkti līdzīgi ermoņikām un, atdodot mitrumu, atkal saspiežas kopā. Tādējādi akmens struktūrā rodas iekšējais spriegums, kas veicina tā sagraušanu. Šādu procesu sauc par higroskopisko uzbriešanu un sarukšanu. Remmers produkta Antihygro darbības principa pamatā ir mālaino minerālu „izslēgšana”. Apstrāde ar Antihygro bloķē pozitīvi uzlādētos metāla jonus, kuru dēļ rodas magnētiskā iedarbība starp slāņiem. Tā rezultātā higroskopiskā uzbriešana ievērojami samazinās, savukārt visi pārējie iezim raksturīgie parametri saglabājas nemainīgi.

Efektivitāte palielinās vēl vairāk, ja pēc tam tiek veikta hidrofobizācija, apstrādājot ar Remmers impregnēšanas līdzekli vai silikona sveķu lazējumu. Pēc šādas hidrofobizējošas apstrādes jo īpaši virsmas spēja uzsūkt šķidrā agregātstāvoklī esošu ūdeni samazinās par līdz pat 95 %. Tas nozīmē, ka šis ūdens daudzums turpmāk vairs nevarēs kalpot kā higroskopiskās uzbriešanas izraisītājs.